FitAudit

FitAudit on päivittäinen ravitsemusavustajasi.

Todenmukainen tieto ruoasta auttaa laihtua, lihasmassaa, parantaa terveyttäsi, tulla aktiiviseksi ja iloiseksi ihmiseksi.

Löydät itsellesi paljon uusia tuotteita, opit niiden todelliset edut, poistat ruokavaliosta tuotteet, joita et edes tiennyt edellisistä vaaroista.

Kaikki tiedot perustuvat luotettavaan tieteelliseen tutkimukseen, ja niitä voivat käyttää sekä harrastajat että ammattitaitoiset ravitsemusterapeutit ja urheilijat.

valkoinen riisi

Riisi on viljakasvi, yksivuotinen ja monivuotinen, ja sen jyvät. Riisinjyviä pidetään valkoisina, jos niille on tehty täydellinen puhdistus- ja jauhatusjakso ilman leseiden kuorta. Valkoisella riisillä on tasainen ja sileä pinta, useimmiten kiiltävä, rikas valkoinen väri ja se on jaettu kooltaan pyöreäksi, keskirakeiseksi ja pitkäjyväiseksi.

Riisi on yksi vanhimmista ihmisravinnoksi tarkoitetuista kasveista. Alueilla, joilla riisiä viljellään perinteisesti istutuksilla - Aasian, Afrikan ja Amerikan trooppisilla ja subtrooppisilla alueilla, riisi rinnastetaan leivään esiintyvyyden ja käyttötiheyden suhteen (kalorisaattori). Valkoinen riisi on nopeimmin kypsennettävä, mutta vähiten terveellistä verrattuna ruskeaan riisiin..

Valkoisen riisin kaloripitoisuus

Valkoisen riisin kaloripitoisuus on 344 kcal / 100 grammaa tuotetta (tarkoittaen kuivaa riisiä).

Valkoisen riisin koostumus ja hyödylliset ominaisuudet

Valkoinen riisi sisältää monimutkaisia ​​hiilihydraatteja, jotka ovat välttämättömiä energiatasapainon ylläpitämiseksi, kuitua, joka normalisoi ruoansulatuskanavan toiminnan ja on ehkäisevä toimenpide ummetusta vastaan. Valkoisen riisin koostumus sisältää: ryhmän B vitamiinit (koliini, B1, B2, B5, B6), E, ​​H ja PP sekä keholle tarvittavat mineraalit: kalium, kalsium, magnesium, sinkki, seleeni, kupari ja mangaani, rauta, fosfori ja natrium. Riisi poistaa nestettä ihmiskehosta hyvin, auttaa puhdistamaan munuaiset ja maksan. Valkoinen riisi on hyödyllinen kehon puolustuskyvyn parantamiseksi, koska se lisää immuniteettia, sillä on myönteinen vaikutus hermo- ja sydän- ja verisuonijärjestelmien toimintaan. Kaliumin läsnäolon vuoksi valkoinen riisi parantaa merkittävästi suolatasapainoa poistamalla ylimääräiset suolat ja toimii suojaavana aineena suolakertymiä vastaan.

Valkoiset riisilajikkeet

Lähes minkä tahansa tyyppinen riisi voidaan saattaa valkoiseksi poistamalla leseiden kuori ja jauhamalla jyvät. Leveimmillä leveysasteillamme yleisin valkoinen riisi on Krasnodarin pyöreä vilja, mutta siellä on myös italialaisia, thaimaalaisia ​​ja muita valkoisen riisin lajikkeita. Pilafin valmistuksessa käytetään myös valkoista riisiä, mutta se on erityisesti jalostettava, jotta se ei muutu puuroksi.

Valkoisen riisin haitat

Valkoisen riisin liiallinen kulutus, erityisesti yhdistettynä maitoon ja sokeriin, voi aiheuttaa ummetusta ja kuivumista.

Laihtuva valkoinen riisi

Valkoinen riisi sisältyy paasto-päivien valikkoon (koska riisi kykenee poistamaan nestettä, voit menettää jopa puoli kiloa päivässä) ja useita ruokavalioita. Show-liike-elämän tähdet rakastavat erityisesti valkoista riisiä, Christina Aguileran, Dana Borisovan, Christina Orbakaiten ja Christina Riccin ruokavaliot sisältävät koostumuksessaan valkoista riisiä..

Valkoinen riisi ruoanlaitossa

Valkoinen riisi on ihanteellinen katkottua keittiö - se kypsyy nopeasti, sopii moniin ruokiin, ja sillä on loistava maku ja runsas aromi. Yksinkertaiset lisukkeet, maitopuuro ja keitot valmistetaan valkoisesta riisistä, se sopii hyvin sienien, raejuuston, vihannesten ja kuivattujen hedelmien kanssa. Valkoinen riisi on osa piirakoiden ja pannukakkujen täytteitä, siitä valmistetaan vuoka, kotletit ja souffelit, joita käytetään kansallisiin ruokiin ja jälkiruokiin.

Saat lisätietoja riisistä ja sen tyypeistä, joista riisi sopii pilafiin, maitopuuroon tai lisukkeeksi, TV-videon "Tietoja tärkeimmistä" videoleikkeestä alkaen 15 minuutista 23 sekunnista.

Valkoinen riisi - koostumus ja hyödylliset ominaisuudet

Vietnamia ja Thaimaa pidetään viljan kotimaana. Sieltä noin 6 tuhatta vuotta sitten riisi levisi kaikkialle Aasiaan ja Intiaan, ja sitten se tuli Eurooppaan. Heti kun valkoista riisiä ei kutsuttu muinaisina aikoina: "jumalien lahja", "parantava vilja", "valkokulta". Hippokrates valmisti muinaisille olympialaisille ravitsevan seoksen riisistä ja hunajasta, Nero piti riisiä lääkkeenä kaikkiin sairauksiin, ja itäiset kauppiaat saivat omaisuutensa viljan viennistä.

Riisistä on tullut osa monien ihmisten kulttuuria ja se on edelleen planeetan suosituin ruoka. Tänään puhumme viljan ominaisuuksista, keskustelemme kehon eduista ja vahingoista.

Riisityypit

Maailmassa on 20 riisityyppiä, ja vastaamiseksi hyödyllisempään kysymykseen arvioimme viljaa useiden kriteerien mukaan:

  1. Muoto ja koko. Pitkäjyväinen, keskipitkä, pyöreäjyväinen - nämä ovat merkinnät, joita näemme riisipakkauksissa supermarketissa. Pisin jyvät ovat 8 millimetriä, ja pyöreän koko ei ylitä viittä.
  2. Käsittelymenetelmä. Kiillottamaton, hiottu, höyrytetty. Ruskea (ruskea tai käsittelemätön riisi) ovat kuoressa olevia jyviä. Kuori poistetaan jauhamalla ja saadaan valkoinen riisi. Höyrytetty valmistetaan ruskeasta, viljan höyrykäsittelyllä saadaan läpikuultava, kullanvärinen vilja, joka jauhetaan.
  3. Väri. Riisi on valkoista, ruskeaa, keltaista, punaista ja jopa mustaa..

Emme pysy riisilajikkeiden kuvauksessa, muistelemme vain suosituimpien nimiä: basmati, arborio, aquatica, jasmiini, camolino, devzira, valencia. Jokainen nimi piilottaa mielenkiintoisen tuotteen historian, sen ominaisuudet ja vaihtoehdot ruoanlaitossa ja lääketieteessä. Mutta kerromme sinulle valkoisen riisin ominaisuuksista, sen koostumuksesta ja ominaisuuksista..

Valkoisen riisin koostumus

Jos syöt 100 grammaa keitettyä valkoista riisiä, saat kolmanneksen päivittäisestä hiilihydraattien saannistasi. Monimutkaisten hiilihydraattien pitoisuuden suhteen tällä viljalla on vähän kilpailijoita: 100 g sisältää melkein 79% hiilihydraattiyhdisteitä.

Kaloripitoisuus, BJU, vitamiinit

Keskustellaan myös riisin kaloripitoisuudesta: kuivassa tuotteessa - 300-370 kcal (lajikkeesta riippuen). Mutta me kuluttajina olemme kiinnostuneita jo jalostetusta tuotteesta, ja tässä indikaattorit ovat seuraavat: 100 g: ssa keitetyt viljat 100-120 kcal.

Jokainen, joka seuraa ruokavaliotaan ja valvoo BJU: ta, tarvitsee tietoja:

Keitetyn valkoisen riisin ravintoarvo (100g)
Kalorisisältö110-120 kcal
Proteiini2,2 g
Rasvat0,5 g
Hiilihydraatit25 g

Viljan kemiallisen koostumuksen osalta se ei petä terveellisen ruokavalion kannattajia: fosfori, kalium, magnesium, kloori, rauta, jodi, seleeni - tämä ei ole täydellinen luettelo alkuaineista.

Riisi sisältää runsaasti vitamiineja, se sisältää:

  • kompleksi B, joka auttaa hermostoa;
  • E-vitamiini, voimakas antioksidantti ja proteiinisynteesin aktivaattori kehossa;
  • PP-vitamiini tai nikotiinihappo, joka palauttaa lipidien aineenvaihdunnan.

Tärkeää tietää: vilja ei sisällä gluteenia (kasviproteiinia). Siksi riisi sopii lapsille ja aikuisille, joilla on allergisia reaktioita..

Koostumuksen vitamiinien ja alkuaineiden luettelo antaa yleisen käsityksen tuotteen eduista: fosfori aktivoi henkisen toiminnan, raudalla ja kaliumilla on positiivinen vaikutus sydän- ja verisuonijärjestelmän työhön, E-vitamiini auttaa nopeuttamaan aineenvaihduntaprosesseja jne..

Huomio! Ruskeasta riisistä muunnettuna valkoinen kiillotettu riisi menettää jopa 85% ravinteista: vitamiineja, kuituja, mikroelementtejä. Viljan arvo laskee erityisen voimakkaasti rasvaliukoisten vitamiinien (A, E) menetyksen vuoksi.

Riisi diabeetikkovalikossa

Erityisen huomionarvoista on riisin sisällyttäminen diabeetikoiden ruokavalioon. Tuotteella on suhteellisen korkea glykeeminen indeksi (70). Lisäksi riisin pilkkominen hidastaa ruoansulatusta, koska se kykenee imemään nestettä. Asiantuntijat suosittelevat, että diabetesta sairastavat potilaat rajoittavat kiillotetun valkoisen riisin kulutusta. Paras vaihtoehto olisi lisätä pieni määrä tätä viljaa kasvisruokiin tai salaatteihin tai korvata se kokonaan ruskealla ja höyrytetyllä viljavaihtoehdolla.

Mutta on myös poikkeuksia: esimerkiksi kiillottamaton pitkäjyväinen basmatiriisi sisältää noin 50 GI-yksikköä eikä aiheuta jyrkkiä muutoksia glukoosipitoisuuksissa. Tällaista voidaan käyttää maltillisesti elintarvikkeissa ilman terveysongelmia..

Valkoisen riisin edut

Nykyaikaisen elämän rytmi ja muuttuneet ruokamarkkinat pakottavat meidät valitsemaan ruokalistamme ainesosat huolellisemmin. Välitämme läheisten terveydestä, haluamme ylläpitää fyysistä kuntoamme, vähentää sydänkohtausten riskiä, ​​joille nuoret myös altistuvat nykyään. Harkitse tässä yhteydessä valkoisen kiillotetun riisin käyttöä.

Painonpudotukseen

Kuinka tehokas valkoinen riisi on laihtuminen? Otetaan huomioon tärkeimmät tekijät, jotka antavat oikeuden sisällyttää riisi laihduttavien valikkoon: monimutkaiset hiilihydraatit kyllästyvät nopeasti ja alhainen kaloripitoisuus auttaa pitämään kunnossa.

Muistamme, että 100 g keitettyä riisiä sisältää vain noin 120 kcal. Kun koostat valikon, jonka kaloripitoisuus on välillä 1200–1800 kcal, voit sisällyttää siihen riisin lisukkeen tai vihanneslautan (150-200 g). Ruokien lopullinen kaloripitoisuus riippuu kypsennystavasta ja kaikista muista komponenteista. Esimerkiksi paistettu porsaanleikkuu keitetyllä riisillä ei auta laihtua. Asiantuntijat suosittelevat ravitsemusohjelmien tekemistä valitsemalla yksinkertaisia ​​ja terveellisiä tapoja käsitellä ruokaa: leivonta, kiehuminen, höyrytys.

Tärkeä! Viljaa valmistettaessa (jauhamalla ja poistamalla hyödylliset kuoret) valkoinen riisi menettää biologisesti aktiivisia aineita, jotka ovat erityisen arvokkaita urheiluruokavaliossa. Itse asiassa se muuttuu palaksi tärkkelystä. Ja painon vähentämiseksi on parempi korvata se hyödyllisemmillä viljalajeilla - ruskea tai musta riisi.

Riisiä löytyy useista suosituista ruokavalioista. Muista kuitenkin, että mono-ruokavalioilla on rajoituksia eikä niitä näytetä kaikille. Ainoastaan ​​keitettyyn riisiin perustuvalla ruokavalio-ohjelmalla on nopea vaikutus, mutta se voi olla lyhytaikainen.

Painonlasku valkoisella riisillä ei johdu sen hyödyllisistä ominaisuuksista, vaan ruokavalion muiden aineiden: rasvojen, proteiinien, vitamiinien karkeasta rajoituksesta. Tällaisista kokeista tulisi luopua ruoansulatuskanavan mahdollisten rikkomusten vuoksi, lisääntyneellä fyysisellä rasituksella. Terveille ihmisille paasto "riisipäivät" ja oikein kypsennetyn valkoisen riisin sisällyttäminen tuovat etuja ja näkyviä vaikutuksia. Varsinkin jos yhdistät ruokaa kävelyyn, uintiin, joogaan tai kuntoiluun.

Sydänsairauksien, hermoston jne. Ehkäisyyn.

100 g riisiä sisältää melkein 300 mg kaliumia, mikä antaa aiheen kiinnittää huomiota tuotteeseen kaikille, jotka ovat alttiita sydän- ja verisuonijärjestelmän sairauksille.

Sydämelle hyödyllisten kaliumin, kalsiumin ja raudan lisäksi riisillä on ainutlaatuinen ominaisuus: se imee ylimääräistä nestettä ja suolaa, mikä parantaa verisuonten tilaa, korjaa munuaisten toimintaa ja lievittää turvotusta..

On syytä huomata riisin käytön positiivinen vaikutus hermostosairauksiin: B-vitamiinit, lesitiini ja tryptofaani aktivoivat aineenvaihduntaa ja vahvistavat hermoja.

Riisin hyödyt Alzheimerin taudin ehkäisyssä on osoitettu: vitamiinien ja aminohappojen yhdistelmä pitää hermoston hyvässä kunnossa, aktivoi henkistä toimintaa ja hidastaa seniilin dementian kehittymistä.

Huomaa, että nämä edut ovat suhteellisia. Jos valinta on sardissa paistettujen perunoiden ja keitetyn valkoisen riisin välillä, kannattaa valita puuro. Kaikissa muissa tapauksissa kiehuvan riisin, ruskean tai mustan, syömisen edut ovat paljon suuremmat.!

Ruoansulatuskanavan

Vatsavaivojen sattuessa kannattaa lisätä ruokavalioon limakalvoja. Yksi niistä on riisi. Keitetty tahmea riisi on hyödyllinen ihmisille, joilla on gastriitti tai haavaumat: puuro luo pehmeän kuoren ruokatorven seinämiin, suojaa niitä ärsytykseltä.

Myrkytyksen, ruoansulatushäiriön (mukaan lukien tartuntataudit) tapauksessa riisiruokavalio auttaa normalisoimaan ulosteet nopeasti, puhdistamaan kehon myrkkyistä ja palauttamaan suoliston mikroflooran.

Kuppi keitettyä riisiä, paistettua kalaa tai vähärasvaista lihaa, ei ole vain täydellinen ateria, mutta myös auttaa puhdistamaan suolistasi. Muista kuitenkin tuotteen valmistussäännöt, yritä yhdistää ainesosat oikein astioihin äläkä syö liikaa..

Valkoisen riisin haitat ja vasta-aiheet kulutukselle

Etujen lisäksi valkoinen kiillotettu riisi voi vahingoittaa kehoa. Harkitse tapauksia, joissa sinun tulisi pidättäytyä syömästä viljaa:

  • Liikalihavuus. Potilaat, joilla on korkea liikalihavuus, ruokavalion muodostavat asiantuntijat. Itseohjautuvat yritykset vähentää painoa riisiruokavalion avulla voivat johtaa vakavaan hormonaaliseen epätasapainoon, muuttaa suolen toimintaa ja pahentaa ongelmaa. Tästä syystä valkoista jauhettua riisiä sisältyy liikalihavien potilaiden ruokaan vain lääkärin suosittelemilla annoksilla..
  • Ruoansulatuskanavan ongelmat. Ummetusta ei voida parantaa riisillä. Päinvastoin, tuotteen kyky absorboida kosteutta johtaa lisäongelmiin..
  • Ateroskleroosi ja munuaissairaus. Liiallinen riisin kulutus johtaa munuaiskivien muodostumiseen ja verisuonten tukkeutumiseen. Siksi munuais- ja verisuoniongelmien yhteydessä on syytä rajoittaa korkean kalori kiillotetun riisin käyttöä vähentämällä annosten määrää ja jättämällä valikosta pois rasvainen pilaf, paellat, lisukkeet ja paahdettuja kastikkeita..

Johtopäätös

Yhteenvetona voidaan todeta, että valkoinen riisi on terveellisempää kuin sardissa paistetut perunat. Se aiheuttaa harvoin allergioita ja on hyvä ripulille. Koostumukseltaan se on kuitenkin tavallinen tärkkelys, jossa on vähimmäismäärä vitamiineja ja mikroelementtejä. Riisin ruokavalion painonpudotus on keholle traumaattinen ja johtaa vitamiinien ja kivennäisaineiden puutteeseen. Jos valitset viljaa terveellistä ruokavaliota varten pitkään, suosittele höyrytettyä, ruskeaa tai mustaa riisiä. Ne sisältävät enemmän hitaita hiilihydraatteja ja ovat huomattavasti terveellisempiä.

Riisin hyödylliset ominaisuudet ja kaloripitoisuus

Riisi on terveellinen tuote, joka sisältyy ruokavalioon ja terapeuttisiin valikoihin. Tuotteen energia-arvo ja kaloripitoisuus riippuvat tyypistä, ja tämä on otettava huomioon järkevää ja tasapainoista ruokavaliota valmistettaessa. Tietäen sen hyödylliset ominaisuudet, voit korjata patologiset oireet. On myös vasta-aiheita, jotka on otettava huomioon..

Riisin edut ja vaarat, kuinka monta kaloria ja hiilihydraattia riisissä, kerromme artikkelista.

Riisin kemiallinen koostumus ja hivenaineet

Riisi on yksi tärkeimmistä viljoista venäläisessä ruokavaliossa yhdessä tattarin, kaurapuuron, herneiden ja hirssin kanssa. Sitä käytetään lisukkeena, lisätään salaatteihin, keittoihin, jauhelihaan ja piirakoihin. Kuinka monta kaloria, proteiinia, rasvaa ja hiilihydraattia riisissä?

100 g kuivaa tuotetta sisältää:

  • 300 kcal;
  • 7,6 g proteiinia;
  • 2,6 g rasvaa;
  • 62,3 g hiilihydraatteja.

Koostumus sisältää kuitua - 9,8 g / 100 g viljaa.

Riisiviljan glykeeminen indeksi on 60 yksikköä.

Hivenaineet - magnesium, fosfori, seleeni, kupari ja mangaani - tyydyttävät näiden alkuaineiden päivittäisen tarpeen yli 30%.

Tärkeä! Riisi tyydyttää 20% päivittäisen välttämättömien aminohappojen tarpeen.

Kaloripitoisuus ja erityyppisen riisin BJU

Viljan kaloripitoisuus ja koostumus vaihtelevat tyypin mukaan. Jotkut lajikkeet ovat vähemmän kaloreita, jopa 20%, mikä on erityisen tärkeää laihdutuksen kannalta. Myös proteiinipitoisuus eroaa - joissakin tyypeissä se on kaksinkertainen.

Kaloritaulukko ja erityyppisen riisin BJU.

RiisityyppiKcal / 100 gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, g
Valkoinen2685.480,7663
Ruskea3036,32.962
Musta2207.071.645
Villi28810.30.753
Punainen3207.52.664
Basmati3387.750,6675
Jasmiini3497.20,478

* Tiedot koskevat raakatuotetta

Kaloripitoisuus ja BJU kypsennystavasta riippuen

Riisin kaloripitoisuus ja BJU vaihtelevat kypsennystavan mukaan. Taulukon tiedot ovat valkoisia. Riisi lisäaineilla lasketaan vilja / lisäaine-suhteelle 60% / 40%.

KeittomenetelmäKcal / 100 gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, g
Keitetty vedessä110.62.20,4623
Suolalla1222.40.627
Ilman suolaa2275.61.550
Voin kanssa124,54.68.651
Porkkanan kanssa13037.260
Sienillä1653.93.754
Parsakaalin kanssa25011.93.465
Vähän kypsennetty2304.220,6249

Alikypsät viljat ovat raakoja elintarvikkeita. Se ei ole kyllästetty vedellä, joten sen kaloripitoisuus ja energia-arvo ovat huomattavasti korkeampia kuin täysvalmiiksi kypsytetyn riisin..

Riisiruokien ravintoarvo

Valmiiden monikomponenttisten ruokien kaloripitoisuuden laskeminen on vaikeampaa, koska se sisältää riisin lisäksi muita ainesosia. Viljan ja vihannesten yhdistelmä tekee ruoasta runsaasti vitamiineja ja kuituja, ja jos koostumukseen sisältyy liha, tuote sisältää enemmän proteiineja ja rasvoja..

Tunnettujen riisiruokien arvioitu kaloripitoisuus 100 grammaa kohden:

  • pilaf - 210 kcal;
  • kaalirullat - 156 kcal;
  • riisikeitto kanan kanssa - 67 kcal;
  • täytetyt paprikat - 160 kcal;
  • lihapullat tomaattikastikkeessa - 154 kcal;
  • salaatti riisin ja rapujen kanssa - 201 kcal.

Riisin hyödylliset ominaisuudet ja vitamiinit

Riisi sisältää vitamiineja:

  1. Tiamiini (B1) - 0,35 mg. Vastaa hermoston ja lihasten työstä, liikkeiden ja henkisen toiminnan koordinoinnista.
  2. Riboflaviini (B2) - 0,08 mg. Se on välttämätöntä immuunijärjestelmän, punasolujen ja lisääntymiselinten toiminnan normaalille toiminnalle. Vaikuttaa ihon, kynsien ja hiusten kuntoon, kilpirauhasen toimintaan.
  3. Niasiini (B3 / PP) - 5,3 mg. Normalisoi lipidien aineenvaihduntaa koko organismin tasolla, vaikuttaa positiivisesti verisuoniin ja parantaa mikroverisuoniston tilaa.
  4. Koliini (B4) 85 mg Tukee välittäjäainejärjestelmien työtä, säätelee insuliinisynteesiä, edistää rasvojen prosessointia maksassa.
  5. Pantoteenihappo (B5) - 0,7 mg. Osallistuu lisämunuaisten säätelyyn, vasta-aineiden muodostumiseen, lipidien aineenvaihduntaan, säätelee ruoansulatuskanavan peristaltiikkaa, vaikuttaa veren kolesterolitasoon.
  6. Pyridoksiini (B6) - 0,55 mg. Osallistuu punasolujen elinkaareen, stimuloi aivosolujen ravitsemusta ja niiden glukoosin omaksumista, osallistuu rasvojen ja proteiinien aineenvaihduntaan, alentaa kolesterolia.
  7. Foolihappo (B9) - 35 mcg. Osallistuu hermoston kehitykseen, säätelee erytrosyyttien jakautumista ja kypsymistä luuytimessä.
  8. Tokoferoli (E) - 0,8 mg. Luonnollinen antioksidantti. Suojaa soluja vapaiden radikaalien haitallisilta vaikutuksilta.
  9. Biotiini (H) - 12 mcg. Säätelee proteiinin, rasvan ja hiilihydraattien aineenvaihduntaa, edistää kollageenin tuotantoa.

Rikas vitamiinikoostumus tekee riisistä korvaamattoman tuotteen erilaisten sairauksien ihmisten valikossa..

Edut ihmiskeholle

Miksi riisi on hyödyllistä keholle:

  1. Sydämelle ja verisuonille. Runsaasti kaliumia, joka on välttämätöntä sydämen toiminnalle.
  2. Munuaisiin. Vähentää turvotusta, poistaa suoloja kehosta.
  3. Vatsalle. Sillä on vaippavaikutus, se vähentää suolahapon ylimäärän haitallisia vaikutuksia, joten se on hyödyllinen mahahaavan ja liikahappo gastriitin yhteydessä.
  4. Haimasairauksiin. Hyödyllinen haimatulehdusta sairastaville potilaille jopa 2-3 päivän pahenemisen aikana raastetun puuron ja keiton muodossa. Hyvin imeytynyt, adsorboi toksiineja, lievittää irtonaisia ​​ulosteita.
  5. Ei sisällä gluteenia, joten se on tarkoitettu potilaille, joilla on keliakia - gluteenia hajottavan entsyymin vika.
  6. Runsaasti kuitua ja tärkkelystä. Luonnollisena sorbenttina on suositeltavaa käyttää sitä ruokamyrkytykseen, mikä auttaa kehoa poistamaan myrkyllisiä aineita.

Hyöty miehille: parantaa testosteronin tuotantoa yhdessä merenelävien kanssa aphrodisiacina. Siksi sushi ja sämpylät ovat hyvä valinta romanttiselle illalliselle kahdelle..

Edut naisille: Riisi on hypoallergeeninen, mikä tarkoittaa, että imettävät äidit voivat syödä sitä. Sen keittämät ja naamiot ovat löytäneet kosmetologiassa sovelluksia nuorentamiseen, ihon parantamiseen ja ihon mattamiseen. Puolikymmentä sitruunan mehua sisältävä keittäminen vapauttaa ihon pigmentaatiosta raskauden aikana. Riisin kastelusta jäljelle jäänyttä tai keitetystä riisistä tyhjennettyä riisivettä käytetään hiusten huuhteluun. Hän tekee heistä vahvempia, tottelevaisempia ja kiiltävämpiä..

Lapsille: yksi ensimmäisistä viljoista täydentävissä elintarvikkeissa on riisi. Se päällystää ruoansulatuskanavan seinät ja lievittää ärsytystä. Koostumuksessa olevat orgaaniset aineet osallistuvat hermoston muodostumiseen ja vahvistavat immuunijärjestelmää.

Tärkeä! Riisi on energian lähde. Sisältää paljon hiilihydraatteja, mutta vähän rasvaa, joten se sisältyy välttämättä urheilijoiden ruokavalioon.

Kulutusaste

Maamme kannalta riisi ei ole perinteisesti perinteinen tuote. Siksi sinun ei pitäisi syödä sitä joka päivä - keho ei ole sopeutunut tähän..

Terveysministeriön mukaan yksi Venäjän kansalainen tarvitsee 7 kiloa viljaa vuodessa. Tämä tarkoittaa, että terveydelle on turvallista syödä 150 g: n annos kerran viikossa, loppuviikon aikana se voi olla ruokavaliossa osana muita ruokia - keitossa, jauhelihassa.

Mahdolliset haitat ja vasta-aiheet

Riisi on terveellinen tuote, mutta joidenkin on rajoitettava sen käyttöä.

Diabetespotilaiden tulisi vähentää riisin annostusta, koska se sisältää paljon tärkkelystä. Ruokavalion laatimisessa sinun on otettava huomioon tämän viljan glykeeminen indeksi. Suurten määrien syöminen voi aiheuttaa veren glukoosipitoisuuden piikin.

Ummetusriskin vuoksi sitä tulisi rajoittaa ruokavaliossa ihmisille, joilla on maha-suolikanavan sairauksia, raskaana olevia naisia ​​ja sydän- ja verisuonitauteja, koska yritysten vuoksi verenpaine nousee.

Riisipohjaiset ruokavaliot

Riisillä on alhainen kaloripitoisuus, joten se sisältyy usein erilaisiin ruokavalioihin. Siihen on myös mono-ruokavalioita. Tuote täyttää oikean ravinnon vaatimukset, joten sitä pidetään sopivana lisukkeena kananrintaan, vasikanlihaan, kalaan ja äyriäisiin.

Riisi

Riisi-ruokavaliossa on monia lajikkeita..

Esimerkiksi:

  1. Kova vaihtoehto. Kaada yksi lasillinen riisiä kahdella lasillisella kylmää vettä illalla. Aamuisin jaa tuloksena oleva mieto massa useaan osaan ja syö päivän aikana. Et voi lisätä sokeria, suolaa, mausteita ja hunajaa. On tärkeää juoda tarpeeksi nestettä - vettä tai vihreää teetä.
  2. Mieto vaihtoehto on riisin käyttö yhdessä hedelmien (omena, appelsiini), marjojen, vihannesten (porkkanat, kesäkurpitsa, parsakaali, pippuri), sienien ja kanan kanssa. On tärkeää juoda vähintään 2 litraa nestettä päivässä - 30 ml / 1 painokilo.

Hunaja-riisi

Erittäin kova, mutta tehokas ruokavalio. Vasta-aiheinen ihmisille, jotka ovat allergisia hunajalle. Ruokavalio koostuu viidestä ateriasta - 100 g riisiä tai riisipuuroa vedessä kussakin. Myös päivällä sinun täytyy juoda hunajasta ja sitruunasta valmistettu juoma - lasi joka 8. tunti.

Riisi-tattari

Tasapainoisempi kuin tiukka riisiruokavalio.

Periaate on seuraava:

  • aamulla - hedelmäsalaatti;
  • iltapäivällä - riisi ja pieni määrä pähkinöitä;
  • iltapäivän välipalaksi - kasvisalaatti yrtteillä;
  • illalla - tattari kanan tai höyrytetyn kalan kanssa.

Tällaista ruokavaliota on helpompi noudattaa, eikä sen tulos ole huonompi..

Geisha-ruokavalio

Tämän ruokavalion tiukat ehdot osoittavat, että talttu hahmo ei ollut helppoa japanilaisille kaunottarille. Voit pitää kiinni siitä enintään viikon ajan. Sen jälkeen paitsi kilogrammat ja tilavuudet, myös ihon kunto ja yleinen hyvinvointi paranevat..

Aamiaiseksi sinun täytyy juoda 500 ml vihreää teetä maitoa, lounaaksi - 300 g keitettyä ruskeaa riisiä 500 ml vihreää teetä, päivälliseksi - sama kuin lounaaksi.

Johtopäätös

Riisi on hyödyllinen erillisenä tuotteena ja sitä käytetään osana muita ruokia. Sen perusteella voit laatia tasapainoisen ja ravitsevan ruokavalion ihmisille, joilla on kroonisia sairauksia, myös liikalihavuus. Ruokavalion laadinnassa on otettava huomioon tuotteen tyyppi ja valmistustapa..

Taulukko proteiineista, rasvoista, hiilihydraateista ja kaloreista ruoassa

17.8.2015 8 kommenttia 104,275 näyttökertaa

BJU: n sisältö ja kalorit 100 grammaa tuotetta kohti.

Vihannekset

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Munakoiso91,00.60,15.524
Lanttu87,51,20,18.137
Vihreät herneet80,05.00,213.372
Kesäkurpitsa93,00.60,35.727
valkokaali90,01.8-5.428
punakaali90,01.8-6.131
Kukkakaali90,92.5-4.929
Perunat76,02.00,119.783
Vihreä sipuli (sulka)92,51,3-4,322
Purjo87,03.0-7.340
Sipuli86,01.7-9.543
Punainen porkkana88,51,30,17.033
Jauhetut kurkut95,00.8-3.015
Kasvihuone kurkut96,50.7-1.8kymmenen
Makea vihreä paprika92,01,3-4.723
Makea pippuri91,01,3-5.727
Persilja (vihreät)85,03.7-8.145
Persilja (juuri)85,01.5-11.047
Raparperi (petiolaatti)94.50.7-2.9kuusitoista
Retiisi93,01,2-4.120
Retiisi88.61.9-7.034
Nauris90.51.5-5.928
Salaatti95,01.5-2.2neljätoista
Punajuuri86.51.7-10.848
Tomaatit (jauhetut)93.50.6-4.2yhdeksäntoista
Tomaatit (kasvihuone)94.60.6-2.9neljätoista
Vihreät pavut (pod)90,04.0-4,332
Piparjuuri77,02.5-16.371
Ramson89,02.4-6.534
Valkosipuli70,06.5-21.2106
Pinaatti91.22.9-2,321
Suolaheinä90,01.5-5.328

Hedelmät ja marjat

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Aprikoosit86,00,9-10.546
Kvitteni87,50.6-8.938
Kirsikka luumu89,00,2-7.434
Ananas86,00,4-11.848
Banaanit74,01.5-22.491
Kirsikka85.50.8-11.349
Granaatti85,00,9-11.852
Päärynä87,50,4-10.742
Kuva83,00.7-13.956
Dogwood85,01.0-9.745
Persikat86.50,9-10.444
Pihlajan puutarha81,01.4-12.558
Pihlajan aronia80,51.5-12.054
Puutarhaluumu87,00.8-9.943
Päivämäärät20,02.5-72.1281
Kaki81,50.5-15.962
Makea kirsikka85,01.1-12.352
Mulberry82.70.7-12.753
Omenat86.50,4-11.346
Oranssi87,50,9-8.438
Greippi89,00,9-7.335
Sitruuna87.70,9-3.631
Mandariini88,50.8-8.638
Puolukka87,00.7-8.640
Viinirypäleet80.20,4-17.569
Mustikka88.21.0-7,737
Karhunvatukka88,02.0-5.333
Mansikka84.51.8-8.141
Karpalo89,50.5-4.828
Karviainen85,00.7-9.944
Vadelma87,00.8-9.041
Hilla83.30.8-6.831
Tyrni75,00,9-5.5kolmekymmentä
Valkoinen herukka86,00,3-8.739
punaviinimarjat85.40.6-8.038
Mustaherukka85,01.0-8.040
Mustikka86.51.1-8.640
Ruusunmarja tuore66,01.6-24.0101
Kuivattu ruusunmarja14.04.0-60,0253

Kuivatut hedelmät

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Kuivattuja aprikooseja18.05.0-67.5278
Kuivattuja aprikooseja20.25.2-65,9272
Rusinoita, joissa on kuoppia19.01.8-70,9276
Rusinat rusinat18.02,3-71.2279
Kirsikka18.01.5-73,0292
Päärynä24.02,3-62.1246
Persikat18.03.0-68.5275
Luumut25,02,3-65.6264
Omenat20,03.2-68,0273

Suklaa, karkit, sokeri

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Hunaja17.20.8080.3308
Dragee-hedelmät73.710.273.1384
Marshmallow200.8078.3299
Iiris6.53.37.581,8387
Marmeladi2100,177.7296
Karamelli (keskimäärin)4.400,177.7296
Suklaalla lasitetut makeiset7.92.910.776.6396
Liitä180.5080.4305
Sokeri0,20,3099,5374
Takhinny halva3.912.729.950.6510
Auringonkukan halva2.911.629.754516
Tumma suklaa0.85.435.352.6540
Maitosuklaa0,96.935,752.4547

Makeiset

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Vohvelit hedelmillä123.22.880.1342
Vohvelit, joissa on rasvaa sisältäviä täytteitä13.430.264,7530
Lehtileipä kermallayhdeksän5.438.646.4544
Lehtileipä omenalla135.725.652.7454
Sokerikakku hedelmillä214.79.384.4344
Piparkakut14.54.82.877.7336
Sokerikakku hedelmillä254.72049.8386
Mantelikakku9.36.635.846.8524

Leipomotuotteet

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
ruisleipä42.44.70.749.8214
Vehnäleipä I-luokan jauhoista34.37,72.453.4254
Voi leivonnaiset26.17.64.560,0297
Bagelit17.010.41,368.7312
Kuivaus12.011.01,373,0330
Vehnäkeksejä12.011.21.472.4331
Kermaiset keksejä8.08.510.671.3397
Korkeimman luokan vehnäjauhot14.010.30,974.2327
I-luokan vehnäjauhot14.010.61,373.2329
Vehnäjauhot, luokka II14.011.71.870.8328
ruisjauho14.06.91.176,9326

Vilja

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Tattari jauhamaton14.012.62.668,0329
Tattari tehty14.09.51.972.2326
Mannasuurimot14.011.30.773.3326
Kaurapuuro12.011.95.865.4345
Ohraryynit14.09.31.173,7324
Hirssi14.012.02.969.3334
Riisi14.07.00.673,7323
Vehnä "Poltavskaya"14.012.71.170.6325
Kaurapuuro10.012.25.868.3357
Ohra14.010.41,371.7322
Hercules12.013.16.265.7355
Maissi14.08.31,275,0325

Palkokasvit

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Pavut83,06.00,18.358
Kuoritut herneet14.023.01.657.7323
Kokonaiset herneet14.023.01,253.3303
Soija12.034.917.326.5395
Pavut14.022.31.754.5309
Linssit14.024.81.153.7310

Sienet

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Valkoinen tuore89,93.20.71.625
Valkoinen kuivattu13.027.66.810.0209
Tuore purppura91.62,30,93.731
Purppurat tuoreet91.13.30.53.431
Raaka-aineet tuoreet83,01.70,31.417

Liha, siipikarja

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Lampaanliha67.616.315.30,0203
Naudanliha67.718.912.40,0187
hevosen liha72.520.27.00,0143
Kani65.320.712.90,0199
Lean sianliha54.816.427.80,0316
Rasvainen sianliha38.711.449.30,0489
Vasikanliha78,019.71,20,090
Karitsan munuaiset79.713.62.50,077
Karitsan maksa71.218.72.90,0101
Karitsan sydän78.513.52.50,082
Naudanlihan aivot78.99.59.50,0124
Naudanmaksa72,917.43.10,098
Naudan munuaiset82.712.51.80,066
Naudanlihaa72.612.313,70,0173
Naudanliha sydän79,015.03.00,087
Naudanliha71.213.612.10,0163
Sianlihan munuaiset80.113.03.10,080
Sianlihan maksa71.418.83.60,0108
Sian sydän78,015.13.20,089
Sian kieli66.114.216.80,0208
Hanhet49.716.133.30,0364
Turkki64.521.612.00.8197
Kanat68.920.88.80.6165
Kananrinta (filee)68.923.61.90,4113
Kanat71.318.77.80,4156
Ankat51.516.561.20,0346

Makkara ja leikkeleet

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Keitetty makkara Diabeettinen62.412.122.80254
Keitetty makkara ruokavalio71.612.113.50170
Keitetty makkara lääkäri60.813,722.80260
Keitetty makkara Amatööri57,012.228,00301
Keitetty makkara Maito62,811.722.80252
Keitetty makkara Erillinen64,810.120.11.8228
Keitetty vasikanmakkara55,012.529.60316
Sianlihan makkarat53.710.131.61.9332
Makkarat meijeri60,012.325.30277
Makkarat venäjä66.212.019.10220
Sianlihan makkarat54.811.830.80324
Keitetty-savustettu amatööri39.117.339,00420
Keitetty-savustettu Cervelat39.628.227.50360
Puolisavustettu Krakowska34.616.244,60466
Puolisavustettu Minskaya52,023.017.42.7259
Puolisavupoltettu Poltava39.816.439,00417
Puolisavustettu ukraina44.416.534.40376
Raaka savustettu amatööri25.220.947.80514
Raaka savustettu Moskova27.624.841.50473

Rasvat, voi, margariini

TuoteVesi, gProteiinit, gRasva, gHiilihydraatit, gkcal
Karitsan tai naudan rasvaa0,3099.70897
Sianrasva (ilman nahkaa)5.71.492,80816
Maitomargariini15.90,382.31746
Margariini-voileipä15,80.5821,2744
Majoneesi253.1672.6627
Kasviöljy0,1099,90899
Voi15,80.682,50,9748
Ghee voita10,3980.6887

Maito ja maitotuotteet